Někdo na účinky pleťových olejů nedá dopustit, někdo se jim zase vyhýbá obloukem v domnění, že bude mít po olejích mastnou pleť a ucpané póry. Pravda je taková, že oleje se hodí pro každý typ pleti, ale je třeba vybrat ten správný, který právě naší pokožce sedne. Pak oleje mohou naplno předvést, co umí – hojit záněty, pupínky, mírnit viditelnost jizev nebo vrásek a zlepšovat elasticitu pokožky.
U pleťových olejů je velice důležité, aby byly ze semen, ořechů a plodů lisovány za studena – tak si zachovají veškeré vitamíny, minerály a další cenné látky prospěšné pleti. Pokud se na etiketě produktu dočtete, že obsahuje kromě samotného přírodního oleje jiné, syntetické, složky a konzervanty, nebude buď tak kvalitní, nebo bude chemicky pozměněný. Vyplatí se sáhnout po značkách, které jsou známé kvalitou svých olejů, např. Cannor, Saloos, Nobilis Tilia, Onest, Renovality, Jagaia, Noili, Vintner’s Daughter.
Aby póry mohly dýchat
Kromě kvality je důležité ohlídat i to, aby olej seděl našemu typu pleti a aby byl takzvaně nekomedogenní. Na ucpávání pórů se podílí nejen druh oleje, ale také typ pokožky. Sušší pleť má menší póry a vylučuje méně mazu ve srovnání s pletí mastnější. Také typ produktu ovlivňuje jeho komedonitu – nemusíme se v zásadě obávat odličovačů nebo čisticích olejů, protože působí na pleti velice krátce a jejich cílem je rozpouštět nečistoty. Špatně zvolené olejové sérum nebo denní či noční pleťový olej, už ale mohou způsobit potíže.
Pro základní orientaci v olejích lze využít, zejména pokud máme mastěnjší pleť, stupnici komedogenity, která čísluje oleje od 0 do 5, přičemž pětka znamená nejvyšší komedogenitu, tedy nejvyšší riziko ucpávání pórů:
0 – olej arganový, konopný, slunečnicový
1 – olej ricinový, hroznový, šípkový, jojobový
2 – olej mandlový, meruňkový
3 – olej avokádový, sezamový
4 – olej kokosový, lněný
5 – olej z pšeničných klíčků