IMG_0644

MGR. HANA MEZEROVÁ, ACC

Psycholožka a koučka

Ve své psychologické a koučovací praxi se věnuje především sebedůvěře, vztahům a komunikaci. Uplatňuje pohled na člověka jako na bio-psycho-socio- spirituálního jedince. Jak u jednotlivých klientů, tak například při pořádání workshopů pro firmy  se setkává s tím, jaký dopad na člověka mají psychosomatické onemocnění. Více se o ní dozvíte na Instragramu Psychokouč

Proč je psychohygiena pro pleť důležitá

Psychohygiena se zabývá se věnuje duševnímu zdraví, prevencí duševních poruch a nemocí. Můžeme tak nazvat jednotlivé kroky k ní vedoucí, ale vlastně je to soubor opatření a postupů, jak těchto cílů dosáhnout. Z psychologického hlediska jde o vědecky propracovaná pravidla, ale z laického hlediska můžete využívat i to, co cítíte, že Vám pomáhá. Důležité je, aby to vedlo k udržení, znovuzískání nebo prohloubení duševního zdraví.


Proč je duševní zdraví pro pleť důležité se můžete dočíst i v našich předchozích článcích, ale pokusím se to zde stručně podtrhnout několik dopadů. Díky vyplavování hormonu kortizol můžeme mít více pupínků. Vyčerpanost se projevuje napětím kůže a vyšší produkcí mazu, tudíž může být pokožná více podrážděná a zarudlá. I celková nerovnováha hormonů se může projevit  například v pevnosti kůže, pružnosti a celkové barevnosti.

Pojďme si tedy říct základní metody psychohygieny. Určitě už je znáte, ale opakování je matka moudrosti.

  • Spánek 7-8 hodin

  • Vyvážená a zdravá strava 

  • Pravidelný pohyb

  • Správná práce s časem – pravidelný rytmus, pasivní a aktivní relaxace

  • Relaxační a meditační cvičení

A závěrem si pojďte vyzkoušet jedno jednoduché dechové cvičení:

  1. Pusťe si stopky na 3 minuty.

  2. Pohodlně se posaďte, nemějte nic překříženého a zavřete oči. Vnímejte, kde se nacházíte, v jaké poloze se nachází vaše tělo.

  3. Nyní se soustřeďte pouze na svůj vlastní dech. 

  4. Pokud je to pro vás v tuto chvíli obtížné, vnímejte pouze své tělo, zaměřte svou pozornost plně na jednu jeho část a chvíli tak zůstaňte.

  5. Díky tomu, že opustíte na okamžik své myšlenky a obavy, a věnujete pozornost tělesným pocitům, se můžete lépe soustředit a pomůže vám to ke zklidnění.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY